top of page
IMG_3251.JPG

תוכניות הכלה והשתלבות;

תל"ן

תוכנית מאושרת משרד

החינוך: 2455

מהם ההרגלים המאפיינים אנשים אפקטיביים, אלה שהופכים אותם לאנשים מצליחים ומוצלחים? האם יש כאן איזושהי חוקיות? מודל שאפשר ללמוד ממנו? ובכן – בוודאי ובוודאי. דפוסים כאלה מופיעים אצל אישים שונים ודמויות המתועדות משחר ההיסטוריה. אנו רואים אותם בתורות מהמזרח כמו גם ביהדות, ואנו רואים אותם מופיעים במחקרים מגוונים מתחומי מדעי ההתנהגות ומתחומי הטיפול והאימון מזמננו אנו ומהשנים האחרונות ממש. מחקרים אלה מרכזים ומצביעים על מספר דפוסי התנהגות, עקרונות והרגלים החוזרים ומופיעים אצל אנשים כאלה. דפוסי התנהגות אלה עוזרים למשתמשים בהם להגשים את עצמם, להתקדם לעבר השגת מטרותיהם, והופכים אותם לאנשים מנצחים.

הרגלים מנצחים – כך אנחנחו סבורים, באיתקה – חשוב וכדאי להכיר, להתנסות, לתרגל ולרכוש בגיל צעיר. לכן פיתחנו את תכנית איתקה – הרגלים מנצחים - תכנית חווייתית המיועדת לילדים ונוער מכיתות בי"ס היסודי ועד התיכון, ואשר משלבת מפגשי הנחיה ואימון (קואצ'ינג) הכוללים הרצאות וסדנאות מעשיות (וגם משחקים, סרטונים, סדנאות קלפים ועוד), עם פעילות ספורטיבית חווייתית (משחקי Outdoors). בין לבין, נערכות גם שיחות אימון אישיות עם התלמידים.

התוכנית שמה דגש על היכרות של התלמידים עם עצמם, ועל העצמה והכרה בנקודות החוזקה שלהם עצמם; זיהוי והבנה של הערכים האישיים המניעים כל אחד מאיתנו, משמעותם והשפעתם על המוטיבציה הפנימית שלנו; המשמעות של חיים פרואקטיביים, לקיחת יוזמה ויכולת תכנון ברוורס (מהי התוצאה הסופית שאני שואף אליה? מה אני צריך לעשות כדי להגיע אליה?), יכולת הבחירה; מה מביא לנו סיפוק? הישגים? קלות?.... התפתחות תמידית – "השחזת המסור" שלנו; ומנגד: מהם חסמי ההצלחה שלנו? אילו סטריאוטיפים אנחנו שמים על עצמנו ועל אחרים? איך נתמודד עם תבניות חשיבה (גנטיות, חינוכיות וסביבתיות)?; וגם: שיעור בניהול עצמי של הזמן שלנו, ע"י סדנה ומשחק; ניהול משימות – חשוב אל מול דחוף; המשמעות של יצירת זמן אפקטיבי נוסף; תקשורת בין אישית אפקטיבית: שפת גוף, דיבור, הקשבה; המוח הסוציאלי, המערכת העצבית הסימפתטית – והשפעתה על התקשורת שלנו עם הזולת; התמודדות עם כשלונות.....ועוד.

 

מטרת העל של תוכנית הרגלים מנצחים, היא להנחיל לחניכיה באמצעות כל אלה מספר של עקרונות ברורים, פשוטים ונהירים תוך יצירת שפה משותפת בינם לבין עצמם, ובינם לבין המורים, ההורים והחברים:

  • הגברת רמת הפרואקטיביות ולקיחת אחריות, אישית וקבוצתית.

  • הגברת תחושת המסוגלות האישית.

  • למידת תכנון דרך פעולה שתוביל להשגת מטרות.

  • יכולת לזהות את הערכים האישיים והשפעתם על יצירת מוטיבציה לפעולה.

  • פיתוח יכולות תקשורת בין אישית אפקטיבית

  • פיתוח יכולת התבוננות פנימית המאפשרת בחירת תגובות.

  • פיתוח יכולת ניהול זמן אפקטיבי.

  • פיתוח יכולת התמודדות עם כישלונות.

 

 

בשנת 2020 נערכו 112 סדנאות איתקה - הרגלים מנצחים ל 2000 תלמידים ב 14 בתי ספר ברחבי הארץ, ע"י צוות המונה 7 מאמנים ומאמנות

 

 

תכנית "הרגלים מנצחים" מבית איתקה פעלה בבית ספרנו במחצית א' של שנת תש"ף. בתכנית זו השתתפו 3 כיתות הטרוגניות בשכבה ט'. תכני התכנית עסקו בתחומים אשר רלוונטיים לחיי היומיום של תלמידינו והועברו במקצועיות רבה תוך שילוב מגוון שיטות הפעלה לשם הטמעת הכלים ויישומם. מן הסקר שנערך בקרב תלמידינו עולה, כי תכנית זו הייתה משמעותית עבורם ותרמה להם מבחינות רבות: לימודית, חברתית ואישית. תלמידינו צוידו בכלים לחיים, אותם הם מיישמים במסגרת ביה"ס ומחוצה לה. כמו כן, הצוות החינוכי שהיה נוכח במפגשים היה שבע רצון מאופן העברת התכנים, היחס והגישה המכבדים והנעימים של מנחי התכנית ובעיקר מהקשר החיובי שנרקם ביניהם לבין תלמידינו. אין ספק, כי תכנית זו נתנה כלים לתלמידינו להעצמה אישית ולתהליכי שינוי אשר יסייעו להם להצליח בחיים בתחומים שונים. לאור הצלחת התכנית הוחלט להרחיבה בשנה הבאה.

קרן אלון, מנהלת חט"ב מקיף ו', באר שבע

תכני התוכנית יצרו בבית ספרנו שפה משותפת, פרואקטיבית בין המורים לתלמידים. התוכנית סייעה לשיפור ההישגים בלימודים בשכבה ח', תרמה ליצירת אקלים בית ספרי מיטבי והגבירה את תחושת הערך העצמי בקרב הנערים שהשתתפו בה..... כמו כן, בתכנית יש התייחסות לחוסן אישי, קהילתי וערכי, ולפעולות המקדמות את מיומנויות המאה ה-21 כמו עבודת צוות, חקר פרסונליזציה ועוד.... השילוב של פעילויות החוץ, המשחקים והסימולציות, עם הקניות התכנית בכיתה יוצרים עניין רב בקרב התלמידים ומייצרים חויית למידה משמעותית....."

לאה אוברקוביץ, מנהלת חט"ב רשיש, פתח תקווה

תכני הסדנה מועברים ברמה גבוהה מאוד. הסדנה מעצימה את הילדים וחושפת אותם לתכנים משמעותיים ביותר כמו ניהול זמן, תקשורת בין אישית, מודל אפרת, מנהיגות, ניהול סטרס ועוד.

רוית קזס-וירם, מנהלת בית החינוך רונה רמון, ראש העין

תוכנית הקואוצ'ינג "הרגלים מנצחים" מופעלת בבית ספרינו זו השנה הרביעית בהצלחה מרובה לתלמידי כיתות י' וכיתות ז' וח'.... תכני התוכנית מרתקים את הנערים ומשמעותיים מאוד עבורם הן בשיפור ההישגים הלימודיים ובעיקר ביחסים ובשיפור התקשורת בין התלמידים ובינם לבין המורים והוריהם..... התוכנית מעצימה מאוד את התלמידים החלשים, נותנת להם במה, מעלה מאוד את תחושת המסוגלות ומפתחת את היצירתיות שגורמת להם להבין שניתן להשיג משימות בדרכים שונות. הילדים מדווחים שהתוכנית מעלה מאוד את היכולת שלהם להתמודד עם אתגרים ומשפרת מאוד את יכולות הניהול שלהם....

ורוניקה קופר, מנהלת בי"ס עתיד ע"ש יוענה ז'בוטינסקי, באר יעקב

התלמידים לומדים לנהל את עצמם, להציב לעצמם יעדים לימודיים, חברתיים ועוד... הילדים לומדים רבות על קבלת אחריות, מיקוד פנים, יכולת תכנון, ניהול זמן, תקשורת בין אישית וחוויית ההישג שמייצרת העצמה. התכנית רצה בבית ספרי זו השנה השנייה ואני רואה בשיעור זה מתנה עבור הילדים. הידע וההתנסויות שהם חווים ישמשו אותם לעוד שנים רבות.

מירי ניצני, מנהלת בית החינוך ע"ש שמעון פרס, ראש העין  

סדנת איתקה – הרגלים מנצחים מיושמת בבתי ספר במסגרת "תוכניות הכלה והשתלבות" (תוכנית מאושרת משרד החינוך: 2455), ומתאימה לכל התלמידים מכיתות ה"א ועד י"ב. התוכנית מותאמת להעברה במסגרת בית הספר ובשעות הפעילות, ומתאימה הן לכיתות אורגניות ו/או לקבוצות ילדים עפ"י החלטת צוות בית הספר. חשוב שהרכב הקבוצות ישלב מגוון תלמידים והתנהגויות.

כתבו לנו

הודעתך נשלחה בהצלחה, תודה!

bottom of page